Wydrukuj tę stronę

Czy oznaczanie PSA w skriningu raka prostaty ma sens?

W The Lancet nie sposób pominąć krótkiego artykułu redakcyjnego ilustrującego zmiany zachodzące w podejściu do skriningu nowotworów złośliwych.

Kanwą do publikacji stały się śmiałe i kontrowersyjne rekomendacje organizacji US Preventive Services Task Force (USPSTF), która opowiedziała się przeciwko rutynowemu oznaczaniu PSA w skriningu raka prostaty.

 

Teoretycznym celem badań przesiewowych jest wykrycie choroby na etapie umożliwiającym wcześniejszą, skuteczniejszą interwencję. Ostateczną korzyścią ze skriningu ma być obniżenie śmiertelności i poprawa jakości życia. Z drugiej strony, badania przesiewowe wiążą się z ryzykiem fałszywie dodatnich rozpoznań, niepotrzebnej terapii i negatywnego oddziaływania na psychikę.

Coraz jaskrawiej widać, że przykładem badań przesiewowych, których korzyści nie równoważą szkód, jest skrining w kierunku raka prostaty. Rak gruczołu krokowego ma często przewlekły, powolny przebieg, co sprawia, że dotknięci nim mężczyźni często umierają z tą chorobą, a nie z powodu tej choroby.

czy oznaczenie PSA w scriningu vegamedicaSkala zjawiska, jakim są powikłania fizyczne i psychiczne wynikające z nieuzasadnionego leczenia, zmotywowała USPSTF do podjęcia karkołomnej próby zatrzymania błędnego koła. Wzmiankowana instytucja opowiedziała się przeciwko rutynowemu oznaczaniu PSA u mężczyzn, niezależnie od wieku.

Decyzja USPSTF wywołała lawinę krytyki wśród towarzystw naukowych i stowarzyszeń lekarzy. Gwałtownie zareagowało Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne, a z szybkiej ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy i pielęgniarek zrzeszonych w John Hopkins Community Physicians wynikało, że do rekomendacji USPSTF zamierza dostosować się mniej niż 2% z nich. Wprawdzie szybka zmiana praktyki w zakresie skriningu raka prostaty w USA wydaje się mało prawdopodobna, jednak szeroko otwarto drzwi do ważnej i potrzebnej dyskusji.

 

Artykuł redakcyjny. To screen or not to screen for prostate cancer?, LINK: Lancet 2012;379:2024
Opracowane na podstawie: Lancet / 2 czerwca 2012, Krzysztof Kurek