Main Menu

Suplementy wielowitaminowe/​mineralne, a zapobieganie chorobom przewlekłym

Ponad połowa dorosłych Amerykanów przyjmuje suplementy diety, głównie multiwitaminy i minerały. Zaznacza się ciągły wzrost stosowania suplementów, mimo iż kliniczne objawy niedoboru witamin czy minerałów (poza niedoborem żelaza) są rzadko spotykane w USA. Roczna sprzedaż tych preparatów sięga kwoty 23 miliardów dolarów. W dużym stopniu można to przypisać reklamom w mediach, a także modzie na zdrowy styl życia.

witaminki vegamedicaZe względu na dużą popularność suplementów i możliwość ich nadużywania, w ramach National Health Institutes zwołano konferencje mającą na celu ocenić rzeczywistą wartość suplementów witaminowo - mineralnych w zapobieganiu chorobom przewlekłym. W odniesieniu do pojedynczych substancji, raport NIH wykazał ich udowodnioną skuteczność w przypadku niektórych schorzeń.

Korzyści przynosi przyjmowanie wapna w połączeniu z witaminą D u kobiet po menopauzie, w celu zwiększenia gęstości kości i zapobiegania złamaniom. Dowiedziono też korzyści przyjmowania kwasu foliowego u kobiet w wieku rozrodczym dla zapobiegania wadom wrodzonym. Bazując na pojedynczych badaniach można również sugerować korzystny wpływ selenu na spadek zachorowalności na raka prostaty, płuc i jelita grubego. Istnieją również pojedyncze doniesienia wskazujące na korzyści z przyjmowania witaminy E - redukcję śmiertelności z przyczyn sercowo - naczyniowych u kobiet i spadek zachorowalności na raka prostaty u palących mężczyzn. W przypadków preparatów wielowitaminowych trudniej jest wykazać w badaniach ich skuteczność i odróżnić od efektów wywołanych działaniem pojedynczego składnika. Wyniki jednego dobrze zaprojektowanego badania mogą wskazywać na korzyści połączenia antyoksydantów i cynku u osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Możliwe są również korzyści ze stosowania selenu i witaminy E w prewencji nowotworów, zwłaszcza u mężczyzn. Jest to obecnie obiektem badań, m.in Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial [SELECT].

 

NIH State-of-the-Science Panel. National Institutes of Health State-of- the-Science Conference Statement: Multiwitamin/Mineral Supplements and Chronic Disease Prevention Annals of Internal Medicine 2006;145:364
Data ukazania się notatki: 27 września 2006 Opracowane na podstawie: Annals of Internal Medicine, 5 września 2006
Telefony kontaktowetel. (0−22) 632−15−14,
tel. (0−22) 632−16−14
Napisz do nasvegamedica@vegamedica.pl

ul. Szymczaka 5
wejście z rogu
ul. Kasprzaka i Bema