Main Menu

Homeopatia

Similia similibus curantur - podobne należy leczyć podobnym. Sentencja ta oddaje istotę homeopatii. Aby jednak stała się ona skutecznym narzędziem w walce z wieloma dolegliwościami, konieczne jest poznanie praw, jakimi się kieruje. Zasady homeopatii znali już starożytni Grecy. Słowo "homeopatia" zostało utworzone od greckiego homo­ion - podobne i pathos - cierpienie.

Homeopatia to jednocześnie nauka i sztuka. Od czasów Hipokratesa rozwijając się poprzez wieki i kontynenty zyskała szerokie grono zwolenników.

homeopatia vegamedica

Samuel Hahnemann (uważany za ojca współczesnej homeopatii) twierdził, że w każdym z nas tkwi siła żywotna decydująca o zdolności odzyskiwania zdrowia przez organizm ludzki a sam organizm podpowiada jak najskuteczniej zwalczyć chorobę i gdzie szukać jej przyczyn. Na przykład podwyższona temperatura ciała oznacza, że jest zwalczana infekcja i spalane są nieczystości, a objawy przeziębienia pomagają odzyskać stan równowagi i usunąć zalegające w organizmie toksyny. Homeopatia koncentruje się właśnie na przywracaniu równowagi w organizmie. Potrzebna jest tutaj wnikliwa obserwacja objawów chorobowych i zrozumienie sygnałów, które wysyła ciało jak i poznanie natury i osobowości chorego. Homeopatia podobne leczy podobnym, leki zaś uzyskuje się z czynników powodujących chorobę. Na przykład Allium Cepa, środek, który zapobiega łzawieniu podczas krojenia cebuli jest przygotowywany właśnie z tego warzywa. Tu nie ma leków przeciwbakteryjnych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych. Są leki, które wyrównują równowagę i przez to przynoszą ulgę.

 

Homeopaia według zasad:

 

Zasada indywidualizacji

Leki homeopatyczne dobiera się stosownie do występującego zespołu objawów - jeżeli dawka danej substancji wywoła u zdrowej osoby podobny zespół objawów, jak u chorego (w homeopatii nazywamy to "obrazem leku"), to zastosowana w leku homeopatycznym będzie w stanie je zwalczyć i pokonać chorobę.

 

Zasada jednej dawki minimalnej

Podaje się najmniejszą skuteczną dawkę środka leczniczego zdolnego doprowadzić do poprawy stanu chorego. Wówczas staje się lekiem homeopatycznym zwalczającym dany obraz chorobowy. Homeopatia ma być czynnikiem pobudzającym naturalne siły obronne organizmu, podaje broń do walki z chorobą, a to, jak szybko nastąpi jej przezwyciężenie, jest kwestią bardzo indywidualną.

 

Zasada jednego środka leczniczego

W danym czasie, jednemu choremu można podać tylko jeden homeopatyczny środek leczniczy.

 

Zasada wzbudzenia środka leczniczego

Dana sub­stan­cja sta­nie się home­opa­tycz­nym środ­kiem lecz­ni­czym po zamia­nie jej w czynny ener­ge­tycz­nie odpo­wied­nik. Dzieje się to pod­czas tak zwa­nej dyna­mi­za­cji, która polega na two­rze­niu roz­cień­czeń eks­traktu alko­ho­lo­wego (pra­na­lewki) danej sub­stan­cji z wodą według ści­śle okre­ślo­nych procedur.

 

Wiara czy wiedza?

homeopatia vegamedicaPrzeciwnicy homeopatii podnoszą zagadnienie niskiej skuteczności leków homeopatycznych. A część przedstawicieli medycyny tradycyjnej wskazuje na efekt placebo jako czynnik powodujący poprawę stanu zdrowia. Wielowiekowa tradycja leczenia podobnego podobnym znalazła udokumentowanie w wielu przekazach na całym świecie. Ponadto zasada działania leku homeopatycznego jest jak najbardziej racjonalna. Śladowa dawka czynnika, który u osoby zdrowej powodowałaby objawy choroby, u człowieka chorego pomoże je zwalczyć aktywizując organizm do walki z danym wirusem czy innym czynnikiem chorobotwórczym.

Leki homeopatyczne stanowią dobre rozwiązanie dla kobiet w ciąży, kiedy to powinny wystrzegać się tradycyjnych lekarstw (chyba, że lekarz prowadzący bezwzględnie zaleci ich spożywanie), gdyż podawane w przepisanych dawkach nie wpływają negatywie na zdrowie płodu. Zawsze należy jednak o dany lek zapytać lekarza homeopatę, który dobierze odpowiedni lek i dawkę właśnie dla ciebie. Zaletą leków homeopatycznych jest również to, że można je bezpiecznie łączyć z lekami tradycyjnymi, chociaż niektóre z nich mogą zneutralizować działanie leków homeopatycznych.

Aby nie zaburzać działania aplikowanego leku, najlepiej jest nie spożywać posiłków i napojów na kwadrans przed i po zażyciu leku. Leki powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, nienarażonym na intensywne zapachy, mocne światło, drgania i promieniowanie elektromagnetyczne. Przechowujemy je zawsze w oryginalnym opakowaniu - przy zetknięciu się z ciałem obcym mogą zmieniać swój skład.

 

Zaszyfrowana moc

Dla przykładu Arnica 6C zawiera jedynie 1⁄10 00 000 000 000 część pierwotnie użytej substancji roślinnej. Jedną część arniki rozcieńczono w 100 częściach alkoholu (informuje nas o tym litera C), po czym wstrząsano. Roztwór rozpuszczano jeszcze pięciokrotnie z każdym razem w proporcji 1:100 (razem 6 rozcieńczeń).

Leki homeopatyczne występują w postaci kropli, tabletek, czopków, granulek, maści i proszków. Pojemnik opatrzony jest etykietą z nazwą, po której występuje zawsze liczba i litera. Liczba oznacza ilość kolejnych rozcieńczeń substancji wyjściowej, a litera to proporcje, w jakich zostały te rozcieńczenia wykonane. Te dwie informacje mówią o intensywności stosowanego preparatu. Można tworzyć rozcieńczenia dziesiętne - rozcieńczenia 1:10, wtedy kolejne stopnie oznacza się jako D1 lub 1X, D12 lub 12X itd. lub setne - rozcieńczenia 1:100, wtedy oznacza się takie rozcieńczenia jako C5, C15, C30 itd. Najpopularniejsze spotykane w praktyce to: 6C, 30C, 200C, 1M, 10M, rzadziej wyższe. W domu najlepiej stosować stopnie 6C i 30C. Pomimo, że wydaje się to paradoksem, im bardziej rozcieńczone są leki, tym silniejsze jest ich działanie.

 

Domowy lekarz

Dla homeopatii przedmiotem uwagi nie jest choroba sama w sobie, ale chory człowiek. Dobierając leki należy brać pod uwagę także czynniki nasilające lub osłabiające objawy. Poniżej poznasz kilka leków homeopatycznych pomocnych przy zwalczaniu różnego rodzaju schorzeń. Nie zapominajmy jednak, że konieczna jest wizyta u homeopaty lub lekarza prowadzącego w celu konsultacji.

Aesculus - pomaga zwalczyć problem żylaków odbytu i inne dolegliwości związane z przekrwieniem i obrzmieniem naczyń krwionośnych. Lek wytwarza się z dojrzałych owoców kasztanowca zwyczajnego.

Belladonna - wytwarzana z pokrzyku wilczej jagody pobudzi organizm do intensywniej walki z gorączką, chorobami z wysoką temperaturą, przeziębieniem, grypą, zapaleniem gardła, a nawet ospą wietrzna, odrą i świnką.

Chamomilla - wytwarzana z rumianku pospolitego, silnie oddziałuje na układ nerwowy, dlatego powinno się ją stosować jedynie wtedy, gdy dolegliwości chorego zwią­zane są z drażliwością i złym humorem. Bardzo przydatna jest przy ząbkowa­niu i kolce. Pomaga w ast­mie i bólach uszu.

Ferrum Phosphoricum - ten lek jest związkiem żelaza z kwasem fosforowym w postaci fosforu żelaza. Ma wszechstronne działanie, pomaga przy przeziębieniu głowy, grypie, lekkiej gorączce, zwłaszcza, jeśli objawy rozwijają się powoli i trudno je wychwycić. Na Ferrum Phosphoricum możesz liczyć przy przeziębieniu, grypie, bólu ucha i gorączce.

Gelsemium - otrzymuje się z rosnącego w Ameryce Północnej pnącza żninu lśniącego, oddziałującego głównie na mięśnie i nerwy ruchowe. Jest jednym z podstawowych leków homeopatycznych w przypadku grypy, pomocnym także przy nasileniu niepokoju lub lęku o przyszłość.

Podophyllum - wytwarza się ze stopkowca tarczowatego, można sporządzić go z całego świeżego ziela, z dojrzałych owoców albo z korzenia po ich opadnięciu, działa przede wszystkim na dwunastnicę, jelito cienkie i grube, głównie przy biegunce i innych dolegliwościach trawiennych.

Ruta - wytwarzana jest ze świeżego ziela ruty zwyczajnej. Działa na stawy, chrząstki i okostną, jest stosowany jako środek pierwszej pomocy, łagodzi też dolegliwości towarzyszące przemęczeniu oczu, na przykład po długich godzinach spędzonych przy komputerze.

Tabacum - pomaga przy chorobie lokomocyjnej, uzyskuje się go z niefermentowanych liści tytoniu.

 

"Organizm cierpiący na nawracające, uporczywe choroby można porównać do samochodu, w którym nie działa akumulator i który nie jest w stanie zapalić. Jedynym sposobem, by uruchomić silnik jest podłączenie go do naładawanego akumulatora (…)"

"Homeopatia. Sposób na życie" Robin Hayfield

 

"Homeopatia (…) leczy większy procent przypadków niż jakakolwiek inna metoda lecznicza, jest bez wątpienia bezpieczniejsza i bardziej oszczędna oraz stanowi doskonalszą formę medycyny"

Mahatma Gandhi, hinduski przywódca polityczny i duchowy

 

Telefony kontaktowetel. (0−22) 632−15−14,
tel. (0−22) 632−16−14
Napisz do nasvegamedica@vegamedica.pl

ul. Szymczaka 5
wejście z rogu
ul. Kasprzaka i Bema