W ostatnich latach bardzo wzrosła zachorowalność i skłonność do alergii. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki żyje obecnie około 40 milionów ludzi cierpiących na różnego typu alergie. Schorzenie to nie stanowi zagrożenia dla życia ale jest częstą przyczyną nieobecności w pracy czy szkole i stanowi zarazem duży wydatek dla państwa. Zachorowalność na astmę oraz ostre zapalenie uszu wzrosła o 52%. Niezależnie od objawów oddechowych i skórnych powodowanych przez alergie - istnieje wiele przypadków, w których uczulenie odbija się na zachowaniu pacjenta.
Od ponad ośmiu lat wiemy już na pewno, że źle funkcjonujący system gastro-jelitowy produkuje substancje, które upośledzają rozwój neurologiczny i powodują zaburzenia w pracy układu nerwowego (Andrew Wakefield).
Szczawiany to o molekuły znajdujące się w pożywieniu pochodzenia roślinnego. Przedostając się do ludzkich komórek w nadmiernych ilościach mogą prowadzić do wyczerpania zapasu glutationu, powodując różne stany zapalne poprzez uszkodzenie systemu immunologicznego i produkcje kryształków szczawianów.
Problem autyzmu występującego u dzieci staje się coraz bardziej powszechny. Ostatnie statystyki mówią, że zaburzenie rozwoju dzieci z tzw. spektrum autyzmu jest diagnozowane raz na 166 dzieci, co sprawia, że zaburzenie to staje się poważnym problemem społecznym. Problem ten będzie narastał i zmieniał swą postać wraz z dorastaniem osób dotkniętych tym zaburzeniem. Szacuje się, że autyzmem w Polsce dotkniętych jest około 50 tysięcy osób, w tym około 10 tysięcy dzieci. Dane te są jednak niepełne i z pewnością zaniżone, gdyż w dalszym ciągu wiele przypadków nie jest prawidłowo diagnozowanych. Należy wspomnieć również o tym, że zaburzenia autystyczne mają różną postać i nasilenie a dominujące objawy potrafią skrajnie się różnić, co dodatkowo utrudnia trafną klasyfikację choroby.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony naszej fundacji, z której można pobrać materiały z Międzynarodowych Konferecji na temat Autyzmu pod adresem:
Nawet jeśli dziecko nie miało wykonanych badań potwierdzających nietolerancję mleka i glutenu warto próbować wprowadzić dietę bezglutenową i bezmleczną, która bez wątpienia przyniesie dziecku wiele korzyści.
Laboratorium Great Plains stawia sobie za cel pomoc osobom dotkniętym autyzmem, zaburzeniami rozwoju i innymi chorobami. W tym celu realizuje pełną gamę analiz laboratoryjnych stosując najnowocześniejszą technikę laboratoryjną. Większość diagnoz w zaburzeniach rozwoju jest stawiana na podstawie obserwacji zachowań, które to mogą być zaburzone poprzez deficyty metaboliczne, alergie pokarmowe, peptydy opioidalne oraz choroby genetyczne.
Teoria, że autyzm jest wywoływany przez wpływ mikroorganizmów pasożytniczych oraz opioidy mleka i pszenicy nie pozostaje w sprzeczności z wynikami badań biomedycznych i biologicznych w zakresie autyzmu oraz odkryć w zakresie neuroanatomii, które potwierdzają występowanie nietypowych zmian w badaniu EEG u dzieci z autyzmem jak również zmian w strukturze mózgu. U dzieci z autyzmem odkryto również nieprawidłowości biologiczne podobne do tych, które spotykamy w chorobie PKU (fenyloketonuria), chociaż główna przyczyna tej choroby ma podłoże genetyczne. W fenyloketonurii poprawa zaburzonego metabolizmu dokonuje się poprzez ograniczenia dietetyczne we wczesnym dzieciństwie co umożliwia normalny rozwój dziecka. Bez wprowadzenia interwencji żywieniowej może dojść do opóźnienia umysłowego.