Main Menu

Ryzyko Guzów

Telefony komórkowe powodują ryzyko guza u małych dzieci.

Sam Coates, Nigel Hawkes i Alexandra Blair
12 stycznia 2005

Dzieci w wieku ośmiu lat nie powinny używać telefonów komórkowych - zostali poinformowani rodzice ostatniej nocy po wysłuchaniu autorytatywnego raportu związanego z intensywnym użytkowaniem przy uchu oraz mózgu i uznano, że ryzyko było niedoszacowane przez większość naukowców.
Profesor Sir William Stewart, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Radiologicznej (National Radiological Protection Board - NRPB), powiedział, że potencjalnie dowody szkodliwych skutków stały się bardziej przekonujące w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wiadomość ta spowodowała wezwania, aby do telefonów przyczepione były ostrzeżenia zdrowotne, co spowodowało panikę części przemysłu. Pewien brytyjski producent natychmiast zawiesił model kierowany do ośmiolatków.
Liczba telefonów komórkowych w Wielkiej Brytanii podwoiła się do 50 mln od pierwszego sponsorowanego przez rząd raportu w 2000 roku. Liczba dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat posiadających telefon komórkowy wzrosła pięciokrotnie w tym samym okresie.
W swoim raporcie, Telefony Komórkowe i Zdrowie, Sir William powiedział, że cztery badania wzbudziły obawy. Jedno dziesięcioletnie badanie w Szwecji wskazuję, że użytkownicy częściej używający telefonu są bardziej skłonni do niezłośliwych nowotworów w uchu i mózgu, podczas gdy w Holandii badania sugerują zmiany funkcji poznawczych. Niemieckie badania wskazują na wzrost raka wokół stacji bazowych, podczas gdy projekt wspierany przez UE,  wykazał dowód na uszkodzenia komórek w obrębie pól, typowych dla telefonów komórkowych.
"Wszystkie te badania muszą jeszcze być powielone ponieważ różnią się jakościowo, ale nie możemy ich od ręki odrzucić", powiedział Sir William. "Jeśli występowało by ryzyko zagrożenia zdrowia (które pozostaje nieudowodnione) miałoby to większy wpływ na młodych niż starszych", dodał.
Dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, rodzice mieli dokonać własnej oceny na temat ryzyka i korzyści. "Nie mogę uwierzyć, że dla dzieci od 3 do 8 lat mogą one być tak łatwo uzasadnione", powiedział David Hart, sekretarz generalny Krajowego Stowarzyszenia dyrektorów, który wezwał ostatniej nocy szkoły do wprowadzenia zakazu używania telefonów komórkowych w szkole.
Firmy telefonów komórkowych gwałtownie zareagowały, mówiąc, że raport wywołał publiczne zaniepokojenie, nie przedstawiając nowych badań. Rynek młodzieżowy jest bardzo lukratywny, ponieważ nastolatkowie są bardziej skłonni do ściągania plików wideo i innych usług.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się do publikacji międzynarodowego raportu, opierając się o setki badań prowadzonych od ponad dziesięciu lat, które dają wielka nadzieję na ostateczne orzeczenie w sprawie bezpieczeństwa telefonu komórkowego.
Sprawozdanie Zarządu mówi, że chociaż brak jest twardych informacji o uszczerbku na zdrowiu, podejście powinno być ostrożniejsze. Sir William powiedział: "Tylko dlatego, że jest ich 50 milionów nie znaczy, że są całkowicie bezpieczne".
Jedna ze szkół północno-wschodnich rozpoczęła korzystanie ze skanerów wykrywających telefony komórkowe, aby zapobiec korzystaniu z telefonów komórkowych w klasie. "Poza godzinami pracy szkoły decyzja należy do rodziców, ale pod naszą opieką, znalezienie telefonów u dzieci, powoduje ich konfiskowanie i odesłanie do domów", powiedział David Riden - vice dyrektor Tollbar Business College Enterprise w Nowym Waltham.
Jedną z grup, która wydaje się oscylować w młodych użytkowników jest Virgin Mobile, Richarda Bransona, która w większości zarabia na ludziach w wieku od 16 do 35 roku życia. Zaprzecza ona kierowania się do osób poniżej 16 roku życia, ale opanowała ona dużą część rynku młodzieżowego poprzez tanie wiadomości głosowe i tekstowe.

 

źródło: http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article411329.ece

Telefony kontaktowetel. (0−22) 632−15−14,
tel. (0−22) 632−16−14
Napisz do nasvegamedica@vegamedica.pl

ul. Szymczaka 5
wejście z rogu
ul. Kasprzaka i Bema