Main Menu

Statyny w prewencji pierwotnej u kobiet - komentarz na łamach JAMA

Na łamach JAMA (Journal of the American Medical Association) Mike Mitka w krótkim tekście opisuje kontrowersje, jakie wzbudziły ostatnie publikacje poświęcone zastosowaniu statyn w pierwotnej prewencji incydentów  sercowo-naczyniowych  u kobiet.

Autorzy opublikowanej niedawno na łamach Journal of the American College of Cardiology meta-analizy 18 badań statynowych z udziałem 141 235 uczestników stwierdzili, że stosowanie tych leków jest korzystne zarówno w prewencji pierwotnej jak i wtórnej, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, w szczególności potwierdzając, że zastosowanie statyn w prewencji pierwotnej u kobiet wiąże się ze spadkiem  śmiertelności całkowitej.

Otymistyczne dane nie przekonują wszystkich badaczy zwracających uwagę na zróżnicowaną jakość badań statynowych i możliwe działania niepożądane tych leków zwłaszcza u kobiet przyjmujących je w prewencji pierwotnej. Ryzyko sercowo-naczyniowe jest u nich przy tym dużo niższe niż u mężczyzn.

Istotne obawy wzbudziło ostatnio badanie opublikowane na łamach Archives of Internal Medicine. W obserwacyjnej pracy, w której analizowano dane 153 840 kobiet po menopauzie, uczestniczących w badaniu Women’s Health Initiative, autorzy po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających wykazali, że u kobiet stosowanie statyn związane było z 48% wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy.

Przywoływana przez Mike Mitka Lori Mosca (dyrektor kardiologii prewencyjnej w New York-Presbyterian Hospital) przyznaje, iż  problemem może być rozpoczynanie przez kobiety leczenia przy niższym poziomie ryzyka. Zauważa, że brak jest dobrej jakości wieloletnich obserwacji pozwalających wyważyć rzeczywisty stosunek korzyści do ryzyka. Z kolei zdaniem Scotta Grundy (przewodniczącego  National Cholesterol Education Program Expert Panel on Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults) lekarze często nie oceniają  całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego u pozostających pod ich opieką chorych ale po prostu leczą podwyższony poziom cholesterolu, co może być przyczyną niewłaściwego zastosowania statyn u częsci kobiet i obserwowanej częstości działań niepożądanych.

 

Mike Mitka. Some Question Use of Statins to Reduce Cardiovascular Risks in Healthy Women, LINK: JAMA 2012;307:893
przetłumaczył lek. med. Jacek Giovanoli-Jakubczak
Telefony kontaktowetel. (0−22) 632−15−14,
tel. (0−22) 632−16−14
Napisz do nasvegamedica@vegamedica.pl

ul. Szymczaka 5
wejście z rogu
ul. Kasprzaka i Bema