Main Menu

CZY DZIECI POWINNY SPOŻYWAĆ SOKI OWOCOWE?

Zgodnie z nowymi rekomendacjami American Academy of Pediatrics należy unikać podawania dzieciom do pierwszego roku  życia soków owocowych, chyba że takie jest szczegółowe zalecenie lekarza.

Poprzednie wytyczne z 2001 r. jako granicę wieku podawały 6 miesięcy. Od tego czasu pojawiły się nowe dowody, że soki nie mają szczególnych korzyści żywieniowych i mogą przynosić szkody zdrowotne.

Etykieta "100% soku" może sugerować, że sok jest zdrową alternatywą dla całych owoców.

Jednakże soki zawierają dużo cukru (nawet dwie łyżeczki na 100 ml) a jednocześnie mało błonnika. Badania wykazały zły wpływ soków na zęby a także ich związek z otyłością u dzieci.

czy dzieci powinny spozywac soki vegamedicaDla dzieci w wieku 1-3 lata zalecenia dopuszczają do 4 uncji (118 ml), w wieku 4-6 lat do 6 uncji (177 ml) a w wieku 7-18 lat do 8 uncji (237 ml) soku dziennie.

Wytyczne przestrzegają też przed podawaniem soku w "kubkach niekapkach", z których dziecko może pić przez długi czas, ponieważ ma to szczególnie niekorzystny wpływ na zęby.

Wytyczne nie zalecają także  spożywania soków niepasteryzowanych (oprócz świeżo wyciskanych) oraz soku grejpfrutowego u dzieci przyjmujących leki metabolizowane przez cytochrom  CYP3A4.

 

Dzieci powinny być edukowane o korzyściach spożywania całych owoców.

Telefony kontaktowetel. (0−22) 632−15−14,
tel. (0−22) 632−16−14
Napisz do nasvegamedica@vegamedica.pl

ul. Szymczaka 5
wejście z rogu
ul. Kasprzaka i Bema