Main Menu

Mitochondria

Mitochondria możemy przyrównać do biologicznych elektrociepłowni, są to bowiem organelle komórkowe, przetwarzające energię pochodzącą ze składników pokarmowych na energię użyteczną dla organizmu, w postaci - ATP. Jako, że każda komórka potrzebuje energii do przebiegu procesów życiowych, mitochondria możemy uznać za fundament życia. Mitochondria pełnią dodatkowo wiele innych funkcji, związanych z przebiegiem procesów komórkowych, regulując m.in. rozmaite szlaki metaboliczne i sygnałowe.

Obserwowany z upływem lat spadek liczby i funkcjonalności mitochondriów leży u podstaw mitochondrialnej teorii starzenia się organizmu. Zgodnie z tą teorią, głównej przyczyny postępów procesu starzenia się organizmu upatruje się w rozprzestrzeniających się z wiekiem mutacjach mitochondrialnego DNA.

Ponieważ coraz więcej śladów biologicznych, zostawianych przez starość i związane z nią choroby, wiedzie ku dysfunkcjom i stratom mitochondriów, dlatego naukowcy poszukują sposobów i molekuł wpływających pozytywnie na funkcjonalność i rozmnażanie tych niezwykłych organelli komórkowych.

 

Mitochondria są…

biologicznymi elektrociepłowniami - przetwarzają energię ze składników pokarmowych na energię użyteczną dla organizmu, w postaci - ATP. Jako że każda komórka potrzebuje energii do przebiegu procesów życiowych, mitochondria możemy uznać za podstawę życia. Obserwowany z upływem lat spadek liczby i funkcjonalności mitochondriów legł u podstaw mitochondrialnej teorii starzenia się organizmu. Zgodnie z tą teorią, przyczyną procesu starzenia się organizmu jest związana z wiekiem mutacja mitochondrialnego DNA.

mitochondria vegamedicaDNA przechowuje w swoich strukturach - genach - informację o wszystkich białkach, czyli składnikach naszego organizmu. To właśnie dzięki genom mogą regenerować się tkanki - albo odbudowując ubywające białka komórkowe, albo dzieląc komórki i wytwarzając ich sprawniejsze potomstwo. Generalnie DNA gromadzi się w jądrach. Jedynym wyjątkiem są właśnie… mitochondria - posiadające własny, autonomiczny materiał genetyczny - mitochondrialny DNA (mtDNA). Autonomia polega na tym, że organizm nie potrafi wytwarzać od nowa kolejnych mitochondriów, te po prostu rozmnażają się, dokładnie jak bakterie, jedynie przez podział.

Uszkodzenia DNA przyczyniają się w procesie starzenia organizmu, ale wiele wskazuje na to, że organizm najbardziej cierpi na skutek mutacji mitochondrialnego DNA - jest bardziej podatny na uszkodzenia, wszystko za sprawą faktu, że mitochondria nieustannie prowadzą niebezpieczną grę z tlenem - pierwiastkiem dającym życie, a jednocześnie toksycznym. Mitochondria zużywają prawie 90% tlenu komórkowego, przy czym ok. 2% tego pierwiastka ulega przemianie do reaktywnego rodnika ponadtlenkowego (wolne rodniki), uszkadzającego m.in. mtDNA. Uszkodzenia te w miarę naszego życia kumulują się, a sprawność mitochondriów ulega wraz z wiekiem obniżeniu. Starzejące się mitochondria produkują nieprawidłowe białka oddechowe, co upośledza produkcję energii komórkowej - spada poziom ATP. Spadek funkcjonalności mitochondriów odbija się w pierwszej kolejności na tkankach zużywających najwięcej energii: wątrobowej, nerwowej (mózg), i mięśniowej (mięsień sercowy).

 

Jak żyć?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na młode mitochondria jest systematyczna aktywność ruchowa! Mitochondria są fundamentem funkcjonalności tkanki mięśniowej. Ćwiczenia przeciwdziałają związanemu z wiekiem spadkowi poziomu mitochondriów mięśniowych i pogorszeniu ich funkcjonowania oraz chronią przed rozwojem chorób metabolicznych, takich jak chociażby cukrzyca typu drugiego.

Aktywność fizyczna poprawia zdrowie i potencjalnie przedłuża średnią długość życia, w głównej mierze poprzez dodatni wpływ na aktywność mitochondriów. Trening fizyczny zwiększa biogenezę mitochondriów w mózgu, co ma kolosalne znaczenie dla profilaktyki związanych z wiekiem chorób neurodegeneracyjnych.

Im większą pracę wykonują mięśnie, tym więcej potrzebują energii i mitochondriów - systematyczny trening fizyczny uruchamia mechanizmy adaptacyjne, pobudzające rozmnażanie (biogenezę) mitochondriów.

 

Wspomóżmy więc mitochondria…

Najważniejszym czynnikiem biogenezy mitochondriów jest aktywowane wysiłkiem fizycznym białko: PGC-1 alfa. Jeżeli z jakichś przyczyn, wdrożenie programu ćwiczeń staje się uciążliwe lub niemożliwe, zawsze w odwodzie pozostają - "exercise pills" - suplementy diety, rozmnażające funkcjonalne mitochondria.

Wspomagają jednocześnie efekty treningowe u osób korzystających z systematycznej aktywności ruchowej.

Vega Medica do wspierania naszych mitochondriów proponuje preparat PQQ: http://sklepvegamedica.pl/suplementy-diety/produkty/pqq

Telefony kontaktowetel. (0−22) 632−15−14,
tel. (0−22) 632−16−14
Napisz do nasvegamedica@vegamedica.pl

ul. Szymczaka 5
wejście z rogu
ul. Kasprzaka i Bema